BONSAI/ BONSAJ

Bonsaj /Bonsai – preklad: strom v miske, je spôsob pestovania rastliny. Väčšinou sa na bonsaje používajú dreviny, ktoré majú tendenciu vytvárať kmeň a sú pestovateľné v miskách alebo nádobách.

Koruna sa upravuje strihaním alebo drôtovaním – pokiaľ si človek netrúfa sám upravovať , strihať a tvarovať korunu, ponúkame možnosť zúčastniť sa bonsajovej školy

Základ starostlivosti je polievanie, hnojenie a dostatok svetla.

Polievanie – bonsaje si vyžadujú častejšie polievanie ako bežné izbové kvety, najmä preto, že sa pestujú v priepustných a granulovaných substrátoch. Dreviny sú zasadené v malých keramických miskách , ktoré sa rýchlo prehrievajú a množstvo listov ďaleko prevyšuje množstvo zeminy potrebnej na vyživenie takej koruny.

Hnojenie – kedže tieto rastliny potrebujú vyživovať veľkú korunu v porovnaní s množstvom zeminy,v korej sa pestujú tak je nutné pravidelné hnojenie. Substráty, v ktorých sa bonsaje pestujú, sú chudobné na živiny, anorganické a prirodzene neobsahujú žiadne výživné látky.

Dostatok svetla v našich európskych podmienkach to znamená: Počas leta mať ihličnaté dreviny na slnku, listnaté dreviny v polotieni. Počas zimy mať izbové bonsaje jednoznačne na okne alebo tam kde svieti čo najviac slnka, svetla, prípadne používať umelé osvetlenie na podporu rastu.

Viac o starostlivosti sa dočítate v našom blogu.