BONSAI/ BONSAJ

Bonsaj /Bonsai – preklad: strom v miske, je spôsob pestovania rastliny. Väčšinou sa na bonsaje používajú dreviny, ktoré majú tendenciu vytvárať kmeň a sú pestovateľné v miskách alebo nádobách.

Koruna sa upravuje strihaním alebo drôtovaním – pokiaľ si človek netrúfa sám upravovať , strihať a tvarovať korunu, ponúkame možnosť zúčastniť sa bonsajovej školy

Základ starostlivosti je polievanie, hnojenie a dostatok svetla.

Polievanie – bonsaje si vyžadujú častejšie polievanie ako bežné izbové kvety, najmä preto, že sa pestujú v priepustných a granulovaných substrátoch. Dreviny sú zasadené v malých keramických miskách , ktoré sa rýchlo prehrievajú a množstvo listov ďaleko prevyšuje množstvo zeminy potrebnej na vyživenie takej koruny.

Hnojenie – kedže tieto rastliny potrebujú vyživovať veľkú korunu v porovnaní s množstvom zeminy,v korej sa pestujú tak je nutné pravidelné hnojenie. Substráty, v ktorých sa bonsaje pestujú, sú chudobné na živiny, anorganické a prirodzene neobsahujú žiadne výživné látky.

Dostatok svetla v našich európskych podmienkach to znamená: Počas leta mať ihličnaté dreviny na slnku, listnaté dreviny v polotieni. Počas zimy mať izbové bonsaje jednoznačne na okne alebo tam kde svieti čo najviac slnka, svetla, prípadne používať umelé osvetlenie na podporu rastu.

Viac o starostlivosti sa dočítate v našom blogu.

Fikus, Ficus retusa, Ficus kimmen, Ficus panda, Ficus nitida

Stálo zelený strom, ktorý vo svojej domovine dorastá do impozantných rozmerov. Má drobné kožovité zelené alebo panašované listy. Pri poranení vyteká biela tekutina – latex. Pochádza z tropickej a subtropickej Ázie.

Potrebuje dostatok svetla ale znesie aj tieň ak upravíme zálievku. Fikusy neznášajú prievan a chlad na koreňoch. V takom prípade mu opadnú listy. Po opadnutí listov im znížime zálievku a umiestnime ich mimo prievan a znovu obrašia. V lete zalievame veľa, v zime menej. Prospieva mu rosenie, alebo sprchovanie, lebo má rád vysokú vzdušnú vlhkosť. Hnojíme dvakrát do mesiaca dusíkatým hnojivom.

Bonsaj zaštipujeme, zrezávame aj staršie konáre, veľmi dobre znáša rez. Drôtujeme, ale pozor na zrastanie drôtov do kôry.

Sagerécia, čaj bedárov, Sageretia theezans, Sageretia thea

Jemný krík, ktorý má štíhle niekedy tŕnisté vetvy a malé lesklé vždyzelené listy. Po odkvitnutí malých bielych kvietkov, ktoré sa objavujú v lete, dozrievajú modré bobulovité plody. Pochádza zo Strednej a Južnej Ázie a zo Severnej Ameriky. Sagerécia vyžaduje v zime teploty od 12 do 18°C a v lete 18 až 24°C. Potrebuje vysokú vzdušnú vlhkosť a tiež pôdnu vlhkosť. V byte by mala byť na svetlom mieste ale v lete chránená pred priamym slnečným žiarením inak jej spáli listy. V lete zalievame denne, v zime udržujeme pôdu vlhkú. Prospieva jej rosenie. Hnojíme dvakrát do mesiaca. 

Čínske korenie, Sečuánske korenie, Zanthoxylum piperitum,Caragona spinosa

Stálo zelený krík so svetlo-hnedou kôrou na kmeni. Má sýto zelené lesklé drobné lístky a býva bohato vetvený. Z nenápadných zelených kvetov sa tvoria čierne plody veľkosti 2 až 3 mm, ktoré sú pre svoju jemne štipľavú chuť používané ako korenie zvané sečuánske korenie. Pochádza z Číny. Znáša dobre slnko aj polotieň. Pri letnení na plnom slnku vytvára sviežo zelené nové lístky. Zimná teplota 15 – 30 °C.

Ak bude povrch pôdy suchý, lístky na konci vetiev matné a zvädnuté a potom výdatne polejeme. Je nutná dobrá drenáž. Hnojíme celoročne po 2 – 3 týždňoch.

Často a rýchlo obrastá, tvarujeme celoročne ale pozor na malé tŕne. 

Stálozelený vtáčí zob, Ligustrum chinensis

Stálozelený, husto vetvený krík, ktorý rýchlo rastie. Vo svojej domovine sa používa na živé ploty. Veľmi vhodný pre začiatočníkov. Pochádza z Číny.

Na krátkodobý deficit vody reaguje ovädnutím listov a tým upozorní na nutnosť zálievky, ktorú táto rastlina vyžaduje často. Neznáša však trvalejšie premočenie substrátu, v takom prípade lístky zvädnú a opadnú.

Má rád svetlé miesto pri teplote 6 – 22°C. Pozor na prievan a studený vzduch v zime.

Od jari do jesene hnojíme každých 14 dní.

Čínsky brest – Ulmus parvifolia

Vo svojej domovine dorastá do výšky 15 – 20 m. Má drobné pílkovité lístky, ktoré v chladnom prostredí opadávajú. Pochádza z Číny. Potrebuje dostatok svetla. V lete ho umiestnime vonku, v zime na svetlé miesto, najlepšie na svetlé okno, s dostatkom slnečného žiarenia. Pri nedostatku svetla listy žltnú a opadávajú, ale na jar znovu vyrašia. Prírastky sú svetlo-zelené.

Treba ho poriadne poliať,nechať povrch pôdy preschnúť a znovu poriadne poliať. Pri chladnejšom zimovaní, pri teplotách okolo 10°C menej polievať. Hnojíme každých 14 dní počas vegetačnej sezóny.

Skracujeme nové výhony za 2-3 listom a môžeme v prípade potreby zrezať do staršieho dreva.

Karmona, Čaj fuki, Carmona microphylla, Carmona macrophylla

Stálo zelený krík s drobnými tmavo zelenými lesklými listami. Má drobný biely kvietok. Tvorí drobné zelené plody, ktoré neskôr sčervenajú, aby však vytvoril plody, musia byť dve rastliny oboch pohlaví. Pochádza z Číny a juhovýchodnej Ázie.

Hnojíme každých 14 dní hnojivom na bonsaje.

Skracujeme dlhé výhony za 2-3 párom listov a tvarujeme drôtom.