Nepriaznivá zima pre izbovky.

Nepriaznivá zima pre izbovky.

Táto zima bola pre naše izbové bonsaje v Žilinskom ateliéri nepriaznivá. Vplyvom častého otvárania dverí počas chladných dní a nedostatkom svetla, utrpeli. Lístky im omrzli a väčšina bonsajov opadala.

Nastala otázka, či to ešte má zmysel…niečo s nimi urobiť, kedže počasie v januári nieje priaznivé. Krátky deň prináša málo slnečného svetla. Tak isto je kapacitne nemožné vždy všetky rastliny natlačiť k oknu. Potom aj keď sú pri okne nastáva otázka toho, čo s kúrením a vetraním.

Mám to už otestované rôznymi pokusmi, a vypracovala som si niekoľko zásad a rada sa o ne s vami podelím.

  • Nepresádzať. Pokiaľ rastlina utrží akýkoľvek šok, nieje dobré ju hneď presadiť. Málokedy je natoľko silná aby na to zareagovala intenzívnym rastom. Väčšina rastlín je oslabená a ďalší zásah v podobe presadenia, ju zväčša zabije.
  • Kedy teda presadiť? Najlepšie je po aklimatizácií. Každá rastlina to môže mať inak. Mne sa osvedčilo tak po 2 týždňoch, keď už vidím puky, alebo dokonca nové listy.

Ja som si moje bonsaje preniesla na svetlejšie okno. Váčšina z nich nemala ani jeden list. Už aj samotný prenos z ateliéru do bytu bol rizikový, ale vyplatilo sa.

Serisa (Serissa foetida) s novými lístkami

Dobre zabalené bonsaje som premiestnila na okná a naďalej polievala. Zálievka bola nižšia, pretože pokiaľ bonsaj nemá listy, nevyparuje toľko vody. Najviac sa mi osvedčilo polievanie namáčaním do vedra s vodou. V tomto prípade som skúsila klasické polievanie konvičkou a polievala som každý deň malým množstvom vody. Kúrenie som nastavila na stredný stupeň aby zverencom nebolo príliš teplo.

  • Vždy v zime izbové bonsaje dobre zabalíme pri každom prenose na chladnom počasí.
  • Pokiaľ nemáme dostatok prirodzeného svetla použijeme pestovateľské žiarovky.

Asi po mesiaci z časového hľadiska nastal čas na údržbu.

Sophora prostrata s novými lístkami

Niektoré rastliny som presadila, pretože substrát bol už vyčerpaný. Niektoré som iba ostrihala ako túto Sophoru. Iným som pridala hnojivo a následne všetko dobre osprchovala aby sa vlhkosť dostala všade. Zmyl sa prach.

Suché konáriky treba ostrihať.

Vo februári sa začína deň predlžovať, svieti viac slniečka a bonsaje budú vyžadovať častejšie polievanie. Aby som predišla vyschnutiu, zvolila som rašelinovejší substrát, pretože hlina a rašelina dlhšie drží vodu než klasické anorganické bonsajové zmesi.

cca 2 týždňové listy

A teraz si spokojne môžu rásť a robiť radosť.