Dobrá rada nad zlato

Dobrá rada nad zlato

V jednej múdrej knihe som sa dočítala, že počas zimných mesiacov je vhodné načerpať inšpiráciu a vedomosti povedzme aj návštevou iných bonsajistov. Keďže je práce na stromoch menej, niektorí už stromy zazimovali, iný sa na to chystajú. My sme sa rozhodli využiť volnú sobotu na návštevu chalanov z Idea Bonsaj https://www.idea-bonsaj.sk/ .

nátržník

Vždy je dobré vedieť aj iné pestovateľské názory. Dozvedieť sa niečo nové od odborníkov. Urobiť si prehľad. Porozprávať sa. Vidieť, kto má aké stromy a ako sa o nich stará. Preto existujú aj rôzne kurzy, workshopy, bonsajové školy, a pod. Z mojich skúseností viem, že raz vidieť, počuť a zažiť je oveľa lepšie ako sto krát o tom čítať.
Ja som sa bola pozrieť akú zbierku chlapci majú, ktorým druhom sa venujú. Zaujímal ma aj spôsob zazimovania, pracovné postupy. Vrelo odporúčam pokiaľ niekto potrebuje radu, alebo pomôcť so stromami. https://www.facebook.com/Idea-bonsaj-124458001684666/

hrab

Páni robia kurzy a majú aj bonsajovú školu. Zadarmo to nieje, ale pokiaľ má niekto rokmi overené skúsenosti a vedomosti, tak si za svoje “know how” zaslúži zaplatiť.

Aby som sa dostala k pointe.

    • Pokiaľ máte trochu času, navštevujte bonsai centrá.
    • Čítajte a vzdelávajte sa.
    • Ak ste si neistý ako správne postupovať, určite sa opýtajte.
    • Nespoliehajte sa len na názor jedného človeka, pretože klíma sa mení, každý človek sa inak stará o svoje stromy. Je iné pestovať európske druhy, a iné pestovať japonské druhy v európskych podmienkach.
  • Ak si kúpite drahý strom a nemáte odvahu do neho zasahovať, zavolajte si odborníka.

zemolez